Türkiye eğitimde OECD ortalamasının fazlaca altında kaldı: 2022

Merhaba, 

Merkez Bankası’nın sürpriz hareketle faiz indirimine gitmesinin arkasından enflasyon yüzde 83’e yükselirken eğitimde de vaziyet içler acısı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün yayımladığı halkoyu araştırması; eğitim alanında Türkiye’nin yatırım ve inceleme konularında sınıfta kaldığını ortaya koydu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 38 tam üyesi ile ortak üye ülkelerle ilgili hazırladığı eğitim raporu bugün kamuoyuna belirtildi.

Buna nazaran Türkiye, ilköğretimden yükseköğretim düzeyine kadar talebe başına yıllık masrafta OECD ülkeleri arasında son sıralarda geliyor.

Mevcut verilere gore Türkiye, talebe başına yaklaşık 5 bin 743 dolarlık yıllık masrafla 36 ülke içinde 34. Sırada. OECD’de yaklaşık ise 11 bin 990 dolar.

Euronews’de yer alan habere bakılırsa; Türkiye’de ilköğretimden yükseköğretim düzeyine kadar öğrencilerin masrafı, gayri safi yurt içi ulusal hasılasının yüzde 5,2’sine denk geliyor.

OECD’de yükseköğretimde inceleme ve geliştirme için öğrenci başına yıllık harcamada şahıs başına 4 bin 678 dolar ile veri açıklayan 28 ülke arasında Türkiye 27. Sırada.

Rapora göre, 25 ila 34 yaş arası yüksek eğitime devam edenlerin oranı Türkiye’de son 20 yıl içinde yüzde 9’dan yüzde 40’a çıkarak yüzde 31 puanlık artış gösterdi. Bu artışın OECD ortalamasını çok üzerinde seyrettiği kaydedildi.

Raporun diğer ilginç bir saptaması ise 3 ila 5 yaş grubu ilkokul öncesi anaokuluna giden çocuk sayısının Türkiye’de fazlaca düşük olması.

Bu yaş grubu evlatların yüzde 41’i anaokuluna kayıt yaptırılırken, OECD ülkeleri içinde yaklaşık nispet yüzde 83.

Türkiye’de yüksek öğrenim bulan yabancı talebe sayısı ise toplam talebe sayısının yüzde 0,9’unu teşkil ediyor. Türkiye, bu alanda veri açıklayan 29 ülke içinde 28. Sırada.

Yurt haricinde yüksek öğrenimde okuyan öğrenci sayısı da toplam öğrenci sayısının yüzde 0,7’tepsi muadil geliyor. Türkiye, 38 ülkesi içerisine 37. Sırada.

Türkiye’de ilk ve orta dereceli okullardaki öğrenim harcamalarında özel sektörün payı OECD ülkeleri içinde yüzde 25,1 oranıyla 36 ülke içinde ilk sırada gelirken, yine ilk ve orta dereceli okullarda kamunun oranı yüzde 74,8 ile Türkiye 36 ülke içinde son sırada geliyor.

 

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın