Türkiye Küresel İnovasyon Endeksi tarihin en yüksek seviyesinde: 2022

Merhaba, 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Küresel İnovasyon Endeksi’nde tarihinin en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

Bakan Varank, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Küresel İnovasyon Endeksi 2022 Raporu’nun açıklandığını belirtti. Varank, “Türkiye tarihinin en yüksek seviyesinde. Son iki yılda 14 basamak yükselerek, 132 ülke içinde 37’nci sıraya yerleştik. 20 yılda sıfırdan inşa ettiğimiz AR-GE ve inovasyon ekosistemi yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) İsviçre merkezli kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafınca açıklanan ve 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye, 2022’de 4 basamak yükselerek 37’inci sıraya çıktı. Endekste son iki yılda 14 basamak yükselerek, ilk kez ilk 40 içine girmeyi başardı. Son iki yılda 14 basamaklık iyileşme kaydeden Türkiye ayrıca, üst-orta gelir grubu ülkeler içinde 4. Sıradaki yerini korudu.

Üst-orta gelir grubu ülkeler içinde Türkiye, 7 ana bileşenin altısında, grup ortalamalarının üstünde performans sergiledi. Türkiye’nin en iyi performans gösterdiği bileşen ise “Yaratıcı Çıktılar” oldu. Bu bileşende Türkiye, geçen yıla gore 20 basamak yükselişle 15. Sırada yer alarak Kuzey Afrika/Batı Asya grubu ülkeleri içinde 1. Oldu.

“Piyasaların Çok Yönlülüğü” bileşeninde ise 12 basamak yükselişle 37. Sırada yer aldı. Bu sene, inovasyon çıktılarında, inovasyon girdilerinden daha iyi performans sergileyen Türkiye, 6 göstergede ilk 10 içinde yer almayı başardı. Türkiye “kökene nazaran endüstriyel tasarımları” göstergesinde ise 132 ülke arasında 1. Oldu.

Raporda, ek olarak İstanbul ve Ankara’nın kabul edilen iki bilim ve teknoloji kümelenmesine ev sahipliği yaptığı vurgulandı.  İstanbul dört basamak yükselişle Brüksel, Barselona ve Zürih şeklinde mühim kümelenmeleri geride bırakarak en iyi bilim ve teknoloji kümelenmeleri içinde 46. Sırada yer aldı.

 

 

foreks.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın