Türkiye uyuşturucu trafiğinde transit ülke mi oldu?: 2022

Merhaba, 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre Türkiye’de yakalanan kokain miktarı artıyor. Gazeteci Cengiz Erdinç, Türkiye’nin ciddi bir uyuşturucu sorunun eşiğinde durduğunu söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2022 raporuna bakılırsa uyuşturucunun Avrupa’ya girdiği kapılardan önde gelen Türkiye’de yakalanan kokain miktarı yüzde 44,9, şüpheli sayısı ise yüzde 6 oranında arttı. Bu rakamlar Türkiye tarihinin rekorları.

Küresel organize suçlar üzerine araştırmalar icra eden InSight Crime’ın yayımladığı araştırma ise bir başka olguya dikkat çekiyor. Uzun zamandır Avrupa’da ”eroin ticaretinin kralları” konumuna gelen Türkiye kaynaklı organize kabahat odakları, düşen uyuşturucu fiyatlarını dengelemek amacıyla giderek daha çok kokain ticaretine yöneliyor.

Araştırmaya gore, Türkiye şu anda bölgesel bir kokain transit merkezi konumunda. Kokainin küçük bir miktarı iç pazarda kalırken geri kalan kısmı deniz yoluyla Doğu Avrupa ve Balkanlar’a yada kara yoluyla Irak üstünden Suudi Arabistan’a ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderiliyor.

Gazete Duvar’a konuşan gazeteci Cengiz Erdinç, uyuşturucu ticaretinin organize suçları besleyen ana motorlarda biri bulunduğunu belirtiyor: “Türkiye hedef ülke oluyor benzer biçimde sözler klişe. Ama Türkiye ciddi bir uyuşturucu probleminin eşiğinde duruyor.”

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın