Türkiye’nin beş yıllık tütün ihracatı 4 milyar doları aştı!: 2022

Merhaba, 

2018 senesinde 1 milyar doların üzerinde ihracatla rekor kıran tütün sektörü, Türkiye’de binlerce çiftçinin geçim deposu olmayı sürdürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2019 ve 2020 yıllarında 900 milyon doları aşan tütün sektörü ihracatı 2021 senesinde 783 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2022’nin ilk 9 ayında dünyanın farklı ülkelerine 588 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Bu senenin Ocak-Eylül döneminde meydana getirilen ihracat ise, geçtiğimiz senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 3,1 arttı.

TÜRKİYE, ORYANTAL TÜTÜNDE DÜNYA LİDERİ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BAT Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Güven, laf konusu rakamlar ışığında, Türkiye tütün sektörünün ihracatının 2018 Ocak – 2022 Eylül arasında 4,2 milyar doları bulduğuna dikkat çekerken, “Bu açıdan baktığımızda, tütün sektörü Türkiye’nin ihracat seferberliğinin mühim unsurlarından biri olmayı sürdürüyor. Bunun yanında, Türkiye oryantal tütün üretiminde dünyanın lider ülkesi konumunda. Bu tütünleri yaklaşık 50.000 üretici yetiştiriyor. Biz de 1950’li yıllardan beri Türk tütününü en oldukça kullanan şirketlerden biriyiz. Global anlamda Türkiye’de yetişen oryantal tütünün yüzde 20’sini alıyor ve mali değeri 80 milyon dolara yakın olan yaklaşık yüzde 33’lük oryantal tütünü Türkiye’deki üretim faaliyetlerimizde kullanıyoruz. BAT Global olarak Türkiye’den 13 milyon kilo tütün alırken, bunun 8 milyon kilosunu global, 5 milyon kilosunu ise Türkiye operasyonlarımız için tedarik ediyoruz” dedi.

ÜRETİM KAPASİTESİNDE DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADAYIZ

Son 5 yılda 4 milyar doları aşan tütün sektörü ihracatında, BAT’nin de çok mühim bir görevi bulunduğuna dikkat çeken Güven şunları söyledi: “Sadece geçtiğimiz sene arasında Türkiye’den 30’un üstünde ülkeye ihracat gerçekleştirdik. En çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında Romanya, Körfez Arap Ülkeleri, Irak, Libya ve İsrail ön plana çıkıyor. Globaldeki tüm fabrikalar içinde üretim kapasitesiyle dördüncü sırada olan Samsun fabrikamızdan yalnızca son iki yılda 30 milyon doların üstünde yarı mamul ihracatı gerçekleştirdik.  BAT Türkiye olarak, üretim alanında Avrupa Birliği uyum süreçlerimizi geçtiğimiz yıllarda tamamlamıştık, bu doğrultuda önümüzdeki günlerde İtalya’ya ihracat gerçekleştirmeye başlayacağız. Diğer Avrupa ülkelerini de ihracat radarımıza alarak, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz ihracatla hem yeni başarılara imza atmayı hem de ülkemizin iktisat ve kalkınmasına sağladığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz.”

2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTIK

BAT’nin dünyada 175’i aşkın pazarda etkinlik gösterdiğine dikkat çeken Murat Güven, “Türkiye’deki yolculuğumuza ise 2002 yılında İzmir Tire’deki fabrikamızda başladık. BAT olarak, Türkiye’den ilk ihracatımızı 2006 senesinde gerçekleştirdik ve ilerleyen dönemlerde artan ihracat potansiyelimizle sektörümüzde pek çok kere ihracat lideri olduk. 2008 senesinde Tekel özelleştirmesiyle beraber yabancı markaların yanı sıra yerli markalarla da Türkiye pazarındaki konumumuzu güçlendirdik. 2010’da Samsun’daki fabrikamızı üretim üssümüz haline getirdik ve üretimlerimizi yalnızca Samsun fabrikamızda gerçekleştirmeye başladık. Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız 2 milyar doların üzerinde yatırımla, direkt ve dolaylı yoldan, toplam 4.500 kişiye istihdam sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın