TürkTraktör Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı: 2022

Merhaba, 

Türkiye otomotiv sektörünün ilk müstahsil kuruluşu ve tarım mekanizasyonun önder markası TürkTraktör, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını deklare etti. Şirket, 12 bin 535 ihracat adediyle ilk dokuz aylık dönemde geçen senenin %10 üstünde satışla üstün dereceli kırdı. Üçüncü çeyrek sonuçlarına göre TürkTraktör, yılın ilk dokuz ayını 1 milyar 612 milyon TL net karla tamamlarken, aynı dönemdeki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde %14,2 ve yüzde %15,2 oldu. Şirketin toplam cirosu 14 milyar 616 milyon TL seviyesine yükselirken, ciroda geçen senenin aynı dönemine bakılırsa %82 ve net karda %94 artış gerçekleşti.

İhracatta rekorlar kırmaya devam ettiklerini belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Gerçekleştirdiğimiz 12 bin 535 adet ihracat rakamı ile, ilk dokuz aylık dönemler baz alındığında, bütün zamanların üstün dereceli seviyesine ulaşıyoruz. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde %89’unu tek başına gerçekleştiren bir şirket olarak, tarım sektörüne ve çiftçimize kattığımız değerin yanı sıra ülke ekonomimize de ihracat yöntemiyle katma kıymet kazandırıyor olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

TürkTraktör’ün 15 senedir pazarda kesintisiz bir halde liderliğini sürdürdüğünü belirten Özüner, “Tarımın ve üreticinin stratejik öneminin anlaşılmaya başlandığı günümüzde, TürkTraktör olarak bu başarılarımızın da üstüne koyarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimizi daha uygar metot ve ekipmanlarla, daha verimli ve sürdürülebilir bir ziraat için geleceğe hazırlama lafımız var. Bu lafı yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

İhracatta Yüzde 10’luk Artış

TürkTraktör, 2022 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre 31 bin 166 adet traktör üretimi gerçekleştirdi. Şirket, yurt içi pazarına 19 bin 202 adet traktör satışı yaparken, ihracatta ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine gore %10’sevinç bir artışla 12 bin 535 adede ulaştı ve ihracatta yeni bir rekor kırmış oldu. Öte yandan Eylül sonu TÜİK verilerine bakılırsa TürkTraktör’ün New Holland markası pazardaki liderliğini sürdürürken, premium markası CASE IH ise pazarda üçüncü olarak yerini aldı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın