TÜSİAD Başkanı Turan: “Düşük faiz politikasının amaçları tekrar ele alınmalı”: 2022

Merhaba, 

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Düşük faiz politikasının amaçları yeniden ele alınmalı. Yatırım için düşük faiz ehil değil, finansmana erişim de mühim” dedi.

Turan, 14. Rekabet Kongresi’nde konuştu.

“Küreselde yaşanan sorunlar ve içeride hüküm devam eden makroekonomik istikrarsızlık talep eder istemez dikkatleri bugünü kurtarmaya getiriyor” diyen Turan, şunları söyledi:

“Küresel likiditenin azalması ve maliyetinin yükselmesi, Amerika ve Çin’deki yavaşlama ve Avrupa’yı tehdit eden ekonomik daralma ülkemiz açısından da ekonomik ufku belirginsizleştiriyor. Bu koşullar altında ihracat ve büyüme perspektiflerin zorlaşması, dış açığının finansmanının sıkıntıya düşmesi ihtimali de yükseliyor. Nitekim büyüme göstergeleri yavaşlıyor, ihracat hız kesiyor, cari aleni yükseliyor. Ekimde ihracatın artışı yüzde 2, şayet altın ihracatını çıkarırsak eksi 3.

GÜVEN SADECE EKONOMİK POLİTİKALAR İLE ELDE EDİLEMEZ

Ekonomideki öngörü ufkunun uzaması ve ülkenin geleceğine güven duyulması ancak ekonomik politikalar ile elde edilemez. İş, bireysel ve sosyal yaşamın bütün alanlarında emin ve kapsayıcı kurumları ve kuralları hayata geçirmeden, hukukun üstünlüğü, hüküm bağımsızlığı, ifade özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı, denetleyici ve düzenleyici kurumların özerkliği gibi alanlarda ilerleme sağlamadan, ekonomimizi yeşil ve dijital dönüşüme hazırlayacak adımları rahatlıkla atabileceğiniz bir zemin olmayacaktır.

Tüm bunlara karşın ekonomimizin geçmişten gelen yapısal sorunlarını çözebilir, bugün karşı karşıya kalınan konjonktürden kaynaklanan ilave zorlukların üstesinden gelebiliriz.

GÜVENİLİR VE KAPSAYICI KURUM VE KURALLARI HAYATA GEÇİRMEK ÖNCELİK OLMALI

Önümüzdeki devre hepimizin daha müreffeh yaşayacağı, adil, çevreci ve muteber bir Türkiye yaratmak için yeni bir anlayışla geleceği inşa raporumuzda vurguladığımız benzer biçimde; insan, bilim ve kurumların önemine dikkat çekiyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını inşa ederken insanımızın yetkinliklerini geliştirmek, ilmi gelişmelere ayak uydurmak ve ekonomiden demokrasiye tüm alanlarda emin ve kapsayıcı müessese ve kuralları hayata koymak öncelik olmalı.”

Politik Yol

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın