TÜSİAD’ın ekonomik model eleştirileri sertleşiyor…: 2022

Merhaba, 

Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, iktidarın para politikasına ilişik ”Fiyat istikrarı olmadan iktisat doğru biçimde işlemez ve bu durum, daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde, hiç bir paydaşa fayda sağlamaz” dedi. Turan, 2013’ten bu yana ekonominin fena gittiğini belirterek ”Hedeflere ulaşılmadığında politikalar gözden geçirilmedi” dedi.

Ülkeler enflasyona karşı ürem artışlarıyla sıkılaşmaya giderken, Türkiye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı ‘yeni ekonomi modeli’ doğrultusunda tam tersini yapıyor. Geçen sene eylülde faiz indirmeye başlayan Türkiye’de enflasyon ve Türk Lirası’ndaki kıymet kaybı üstün dereceli kırmış durumda. Uzmanlar, karşıcılık partileri ve iş dünyasından gelen eleştirilerse dikkate alınmıyor.

Yeni modeldeki hiç bir hedefi tutmayan Erdoğan’sa, haziranda iktidarın politikalarını eleştiren TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’a ”Sen çıraksın. Önce haddini bileceksin, iktidara ders vermek kim siz kimsiniz” diye seslenmişti.

Dün, 11 senedir enflasyon tahminleri tutmayan Merkez Bankası, sene sonu enflasyon tahmini yükseltti. Enflasyona karşı bir önlem alınmazken, aralık ve ocak aylarında baz etkisinden medet umuluyor.

BESİAD-GESİFED İş İnsanları Zirvesi’nde konuşan Turan, para politikasının sadece genişleyici değil, gerektiğinde sıkılaştırıcı yönde kullanımının dengelenme için lüzumlu bulunduğunu söylemiş oldu: ”Uzun vadede tüm ekonomik paydaşlara yarar sağlayacak bir ortamı yakalamak için, kullanılan para politikası bileşenleri ne kadar mütevazi ve anlaşılır olursa istenilen noktaya ulaşmak o denli rahat olacaktır. Ekonomik aktörler tarafınca kolayca anlaşılabilen politikalar, bütüncül tesirleri değerlendirilmeden tasarlanan mikro düzeydeki kompleks politikalardan fazlaca daha iyi sonuçlar verecektir. Unutmayalım ki, fiyat istikrarı olmadan ekonomi doğru halde işlemez ve bu durum, daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde, hiçbir paydaşa fayda sağlamaz. Enflasyonla doğru mücadelenin, sağlıklı büyüme için önkoşul olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.”

‘Politikalar gözden geçirilmeli’

Turan, atılan adımların hedeflere ulaşmada ehil gelmediği durumda tutumsal politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti: “2013’ten bu yana global ekonomiden aldığımız payın hızla düşmesi hepimizi düşündürmeli. Bundan 10 sene evvelde ülke ekonomimizin dünyadan aldığı hisse yüzde 1,2’lerdeyken bugün bu pay yüzde 0,8’e kadar düşmüş durumda. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7’lik bir büyümeyi yakalamamıza rağmen, ekonomideki öncü göstergeler hem ihracatımızda, hem iç ekonomide ve üretimde sene sonuna doğru süratli bir yavaşlamayı işaret ediyor. Cari açık halen artış trendinde. Enflasyon hedeflediğimiz seviyelerde değil, huzur kaybımız yüksek.”

‘Sağlıklı işleyen bir finansal sektöre gereksinim var’

TÜSİAD başkanı ek olarak aylardır çözülmeyen krediye erişim sorununa da değindi: “Yoğun regülasyon döneminden geçen finansal kesimin de bu regülasyonlar çerçevesinde kredi vermesi daha da zorlaşıyor. Unutmayalım ki, sıhhatli işleyen üreten, istihdam yaratan bir gerçek kesimin peşinde bu dönemi destekleyen sıhhatli işleyen bir finansal sektöre ihtiyaç var. Uyguladığımız politikaları dizayn ederken bu süreçleri göz önünde bulundurmalıyız.”

 

diken.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın