UNICEF/ILO:5-17 yaş arası 160 milyondan fazla çocuk işçi var: 2022

Merhaba, 

Dünya genelinde 5-17 yaş aralığında 160 milyondan fazla çocuk işçi bulunurken, bunlardan yaklaşık 80 milyonu tehlikeli şartlarda çalıştırılıyor.

Geleneksel anlamda kölelik hemen derhal her ülkede kaldırılsa da zorla çalıştırma, zorla evlendirilme ve insan ticareti gibi uygulamaları tarif etmek için kullanılan “çağdaş kölelik” bir ihtimal de en acımasız ve kötü yüzünü çocuklar üzerinde gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) 1998’de Haiti’deki ayaklanmanın sene dönümü olan 23 Ağustos, Uluslararası Köle Ticaretinin Anılması ve Köleliğin Kaldırılması Günü diye deklare edildi.

1791’de 22 Ağustos’u 23 Ağustos’a bağlayan gece, eski adı “Saint-Domingue” olan ve bugün Haiti ve Dominik Cumhuriyetleri arasında paylaşılan Ada’da gerçekleşen ayaklanma, “tarihteki ilk başarıya ulaşmış köle ayaklanması” olarak kayıtlara geçti.

Haiti devrimi olarak anılan bu süreçte, Fransız sömürge yönetimine karşı ayaklanan Afrika asıllı köleler 5 sene süren silahlı mücadelelerin sonucunda köleliği resmen kaldırdı.

Coğrafi keşiflerin ardından başlamış olan sömürgecilik süreciyle 16. Ve 19. Yüzyıllar içinde geniş alanlara yayılan köle ticareti ortalama 30 milyon Afrikalıyı etkiledi.

400 yıllık dönemde topraklarından koparılan Afrikalı köleler, Atlantik Okyanusu ve Hint Okyanusu üstünden Avrupa ve ABD’ya taşındı.

İspanya, Portekiz, Hollanda, İngiltere ve Fransa, köle ticaretinin önde gelen Avrupa ülkeleriydi.

İnsanların, köleleştirilerek özgürlüklerinden yoksun bırakılmasının yanı sıra ırkçı fikirlerin yayılmasına da neden olan kölelik 19. Yüzyıldan itibaren yasaklandı.

Dünyanın bazı bölgelerinde geleneksel anlamda kölelik uygulamaları nadir de olsa devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM), bugün hala Morintanya, Mali ve Nijer’de azınlıkların geleneksel anlamda köleliğe maruz kaldığını bildirdi.

Geleneksel kölelik derhal hemen her ülkede yasaklansa da küresel sistemdeki fırsat eşitsizliği, klasik anlamda yasaklanan köleliğin değişik formlar halinde devam etmesine yol açtı.

Bugün tehdit, şiddet, zorlama, hile ve gücün kötüye kullanılması benzer biçimde nedenlerle suistimal edildikleri duruma karşı koyamayan ve mevcut durumlarını sürdüren erişkin “çağdaş kölelerin” sayısı 40 milyonu aştı.

Hukuki olarak bir karşılığı olmasa da “uygar kölelik” terimi, zorla çalıştırma, zorla evlendirilme ve insan ticareti benzer biçimde uygulamaları tanımlamak için kullanılıyor.

Hindistan, Çin, Pakistan, Kuzey Kore, Nijerya, Endonezya, Kongo, uygar köle olarak tanımlanabilecek kişilerin sayısının yüksek olduğu başlıca ülkeler arasında yer ediniyor.

Modern köleliğe maruz kalanların yüzde 70’ten fazlasının bayanlar ve kız çocukları olduğu belirtiliyor.

Bugün çağdaş köleliğin en kötü ve acımasız uygar formlarından birini gerçekleştiren çocuk işçiliği, dünya genelinde artmaya devam ediyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve BM Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) raporlarına bakılırsa, dünya çapında 5-17 yaş aralığında 160 milyondan fazla çocuk işçi bulunuyor. Bunlardan ortalama 80 milyonu ise çağdaş kölelik olarak sayılacak tehlikeli şartlarda çalıştırılıyor.

Sahra altı Afrika yüzde 23,9 ile dünyanın çocuk işçi oranı en yüksek bölgesi konumunda. Bu nispet Asya, Orta Doğu, Amerika ve Avrupa’da yüzde 4 ila 6 içinde değişiyor.

 

 

t24.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın