VakıfBank, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1,4 trilyon TL aktif büyüklüğe ulaştı: 2022

Merhaba, 

Aktif büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine bakılırsa yüzde 80 oranında artıran VakıfBank, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1,4 trilyon TL etken büyüklüğe ulaştı. Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye 1 trilyon 42 milyar TL destek veren VakıfBank, yılın ilk dokuz ayında elde ettiği 22 milyar 880 milyon TL brüt kârından 7 milyar 270 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 610 milyon TL net kâr yakaladı.

Banka ayrıca senenin üçüncü çeyreğinde ilave 5,5 milyar TL serbest mukabil ayırarak, toplam serbest karşılıklarını da 9,5 milyar TL’ye yükseltti.

Köklü bankacılık deneyimi ile camianın tüm kesimlerine uygun ürün ve hizmetler sunarak Türkiye ekonomisi için değer yaratan VakıfBank, 2022 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin finansal neticelerini efkarı umumiye ile paylaştı.

Bankanın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, küresel ekonomilerde büyüme oranlarının yavaşlamasına karşın Türkiye ekonomisinin dünya ekonomilerinden pozitif anlamda ayrıştığına dikkat çekti. “Ülkemizin güçlü büyümesindeki lokomotif sektör bankacılık olmuştur” diyen Üstünsalih, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak müşterilerimize sunduğumuz finansal hizmetleri, gün geçtikçe daha da iyileştirmek adına teknolojik gelişimleri yakından takip ediyor, süratle uygulamaya alıyoruz. Yanı sıra ticari hayattan hane halkına kadar olan desteklerimizde hız kesmiyoruz. 2022 yılının ilk dokuz ayında da bu anlamda desteğimizi sürdürmeye devam ettik ve nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülkemiz ekonomisine sağladığımız finansman desteğini, senelik bazda yüzde 70 artırarak 1 trilyon 42 milyar TL’ye ulaştırmayı başardık. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 66 artışla 794 milyar TL seviyesine çıkarken, etken toplamımız ise senelik yüzde 80 artışla 1,4 trilyon seviyesine terfi etti. Ayrıca son yıllarda izlediğimiz politikamızı sürdürerek ülkemiz ihracatına katkı elde eden, üretim, yatırım ve istihdam odaklı öncelikli sektörleri ve firmaları fonlamaya devam ettik. Söz konusu firmalara kullandırdığımız krediler, bir önceki yılın aynı dönemine gore yüzde 76 oranında artarak 636 milyar TL’ye ulaştı.”

“Kur Korumalı Mevduat Hesapları 150 milyar TL’yi aştı”

Ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında da başarıya ulaşmış bir dönemi geride bıraktıklarını vurgulayan Üstünsalih, “Toplam mevduatlarımız senelik yüzde 105 artış ile 956 milyar TL seviyesini aşarken, vadesiz mevduatlarımız ise senelik bazda yüzde 117 oranında artırarak 219 milyar TL seviyesine yükseldi. Toplam 150 milyar TL’yi aşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla müşterilerimizin TL birikimlerine değer katmaya, bununla beraber mevduatların vadesini uzatarak bilançomuzun aktifiyle pasifi arasındaki vade farkını azaltmaya bu dönemde de devam ettik. Böylece TL mevduatlarımız senelik bazda yüzde 111 artarak 505 milyar TL’ye ulaştı” açıklamasında bulundu.

“Dijitalleşme ile sürdürülebilirliğe önemli katkı”

VakıfBank’ın dijitalleşme anlamında sektörüne öncülük eden bir konumda bulunduğunun altını çizen Üstünsalih, satın alan talep ve gereksinimleri doğrultusunda inovatif ürün ve hizmetleri hızla devreye almaya devam ettiklerini de belirtti. Üstünsalih, “Hizmet anlayışında dijital gelişimleri ilk sırada gözeterek, şubeden alan kişi olma alışkanlıklarını devam ettiren müşterilerimize yeni bir dijital deneyim sunma hedefiyle, süreçleri 5 dakikaya kadar indiren ‘Dijital Onay ile Müşteri Olma’ uygulamamızı da hayata geçirdik. Uygulamamızda, daha ilkin müşterinin ıslak imzası ihtiyaç duyulan kontrat ve formlar, artık VakıfBank Mobil kanalından hızlıca onaylanabiliyor. Süreçlerde zamandan tasarruf sağlayan uygulamamız çevremize de katkı sunuyor. Bankamız sürdürülebilirlik ilkesiyle ahenkli olacak halde kâğıt tasarrufunu da üst düzeye çıkarıyor. VakıfBank olarak kuvvetli teknolojik altyapımızla müşterilerimize her alanda kolaylık sağlayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Eylül 2022 tarihli bilançosunun mühim finansal göstergeleri:

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın