Veri yoğun haftada Jackson Hole toplantısından ne menfaat?: 2022

Merhaba, 

Piyasaları yoğun bir ekonomi gündemi bekliyor. TCMB’nin faiz indirimi ve peşinden gelen ticari kredi faizleri kısıtlamasına alakalı gelişmeler izlenecek. Yurtdışındaysa bir taraftan açıklanacak veriler yanında dikkatler Cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikasına ilişkin mesajlarında olacak.

Fed’in hafta arasında açıklanan temmuz ayı toplantı tutanaklarında ekonomik görünümdeki değişiklik ve Fed üyelerinin karar almalarını zorlaştıran ekonomik çerçeveye vurgu yapmıştı. Tutanaklardan ortaya çıkan da Amerika’de enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceği ama faiz artışlarının hızının gelen verilere bağlı olacağı. Fed yetkilileri enflasyon artış hızı son iki veride yavaşlasa da, enflasyon baskılarının devam ettiği görüşünde.

ABD’den gelen son enflasyon verileri bir miktar rahatama yarattıysa da, ekonomik aktivitenin gücü enflasyon-durgunluk tartışmlarını canlı tutmaya devam ediyor.  21 Eylül ürem kararı öncesinde Fed’den gelecek mesajlar önemli, bu açıdan Powell’ın açıklamaları mühim. En son St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek, 75 baz puanlık faiz artışını desteklediğini açıkladı. Fed’in eylülde yüzde 55 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 45 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı tahmin ediliyor.

Powell’ın açıklamalarında Fed’in olası para politikası adımlarına ait ipuçları umut ediliyor. Fakat, verilere bağlı faiz artışı açıklamaları, enflasyon-resesyon korkuları çok net olması beklenmeyen açıklamaların arkasından büyük olasılıkla piyasalarda oynaklığın devam etmesine neden olacak.

22 Ağustos ile başlayan haftada ABD tarafında pazartesi Chicago ulusal aktivite endeksi, imalat endüstri ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile Richmond Fed endüstri endeksi, çarşamba dayanıklı mal siparişleri ile bekleyen mesken satışları, perşembe ikinci çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve cuma toptan stoklar, şahsi gelirler, şahsi harcamalar ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri açıklanacak.

Türkiye’de ise bu hafta  salı tüketici itimat endeksi, bütçe dengesi ve perşembe reel kesim güven endeksi, kapasite kullanması ile TCMB’nin toplantı özeti takip edilecek.

Avrupa tarafındaysa, salı günü bölge genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI ile perşembe Almanya’da 2. çeyrek GSYH verileri başta olmak suretiyle makroekonomik veriler izlenecek. Salı ayrıca Euro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi, perşembe Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları takip edilecek.

Euro/Dolar paritesi geçen haftayı 1,0043’ten bitirdi.

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın