Wall Street Journal: Amerika Hazine Bakanlığı, TÜSİAD’a “Yaptırımlı Rus şirketleriyle iş yapana yaptırım uygulanır” uyarısı yapmış oldu: 2022

Merhaba, 

Amerika’deki Biden yönetiminin, Türk şirketlerine Batı yaptırımlarına maruz kalan Rus kişi ve şirketlerle iş yapmamaları mevzusunda uyarıda bulunmuş olduğu belirtildi.

New York merkezli finans gazetesi Wall Street Journal (WSJ), 22 Ağustos’ta ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wall Adeyemo’nun ‘Amerikan Ticaret Odası Türkiye’ye, Türk şirketlerinin Rus şirketlerle yapabileceği potansiyel işbirliklerine karşı uyarılarda bulunan bir mektup yolladığını belirtti. Gazetenin okumuş olduğu mektupta Türk şirketlerinin yaptırımlara maruz kalan Ruslarla iş yapmasının Amerika’nin kendilerine yaptırım uygulanmasıyla sonuçlanacağının vurgulandığı aktarıldı.

Konuyla alakalı olarak WSJ’ye konuşan bir kanyak, aynı mektubun TÜSİAD’a (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) da gönderildiğini bildirdi.

Habere nazaran Adeyemo’nun mektubunda, “ABD’nin yaptırım listesine aldığı kişi veya kuruluşlara materyal destekte bulunanlar Amerika yaptırımı riskiyle karşı karşıyadır” ifadeleri yer aldı. Mektupta ayrıca, “Türk bankaları yaptırım uygulanan Rus bankaları ile karşılıklı i·lişki halinde olup ABD bankalarıyla aynı ilişkileri koruyamaz” denildi.

Adeyemo, “Lütfen, yaptırım uygulanan Ruslarla ilişki kurulmasının Türk finans kurumlarını ve şirketlerini yaptırım riskiyle yüz yüze bıraktığı bilinsin” yazdı.

WSJ’nin konuyla alakalı yorumu için Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçmiş olduğu, ancak Ankara’dan cevap alamadığı bildirildi.

Öte yandan WSJ, Adeyemo’nun 19 Ağustos’ta Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş’la yaptığı görüşmenin içeriği hakkındaki da malumat verdi. Adeyemo, bu toplantıda “Rusya’nın Batı yaptırımlarından kaçmak için Türkiye’yi kullandığını” söylemiş oldu. Türk tarafı ise yaptırımların ihlaline izin vermediklerini söylemiş oldu.

Geçen haftalarda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelmiş ve bir dizi ekonomik işbirliği hamlesi yapılmıştı. Bunlardan en büyüğü Türkiye’nin organik gaz ödemelerinin bir bölümünü ruble ile yapmayı kabul etmesiydi. Batı medyasında Türkiye ile Rusya’nın savaş döneminde yakınlaşıyor olmasının endişe yarattığı ile alakalı analizler yer almıştı.

T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın