Washington Post sansür yasasını eleştirdi: Amacı açıkça gelecek seçimler öncesi muhalifleri susturmak: 2022

Merhaba, 

Amerika’nin biri olan gazetelerinden Washington Post gösterim kurulu, sıkıdüzen yasasını değerlendiren bir editoryal yazı yayımladı. Washington Post yayınladığı gösterim kurulu makalesinde 13 Ekim’de TBMM’de düşünülen sansür yasasına yer verdi.

Makalede, yasanın Türkiye’yi gerileten bir diğer adım olduğu açıklandı, “‘Amacı açıkça gelecek seçimler öncesi muhalifleri susturmak” dendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda gazetecileri hapsederek ve medya kuruluşlarını hükümet yanlısı şirketlere devrederek “bir zamanlar serbest ve canlı olan basına boyun eğdirdiğinin” söylendiği makalede Meclis’te düşünülen sansür yasasının, esasen kötü olan durumu derinleştirdiği vurgulandı.

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“13 Ekim’de AKP ve müttefiklerinin oylarıyla parlamentoda kabul edilen yasanın amacı açıkça, önümüzdeki yıl yapılacak olan seçimler öncesinde eleştirilerin önünü alarak gazetecileri kriminalize etmek ve çevrimiçi yayınlara müdahale etmek”.

“HÜKÜMETE SANSÜR İÇİN YETKİ VERİYOR

Meclis’te kabul edilen yasada “kaygı verici derecedeki muğlak ifadelerin fikir ve anlatım özgürlüğüne sansür anlamına geldiği” vurgulanırken, “yanlış bilgi ve dezenformasyon her ülke için bir sıkıntı. Ancak Türkiye’de kabul edilen yasa, hükümete sansür uygulaması için yetki vermek anlamına geliyor” dendi.

Makalede, ana muhalefetteki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Amerika ziyaretinde yapmış olduğu açıklamalara da işaret edildi.

Ziyaret esnasında Washington Post’un Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve Kılıçdaroğlu’nun Amerika’li gazetecilere, “Eğer bir ülke gazetecileri hapse atıyorsa demokrasiden söz edemeyiz. Düşünceleri sebebiyle kimse hapse girmemeli” söylediği belirtildi.

Artı Gerçek

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın