Wells Fargo’dan dikkat çeken dolar analizi: 2022

Merhaba, 

Amerika’li Wells Fargo’ya göre dolar karşısında en oldukça değer kaybetmesi öngörülen para birimi Türk Lirası.

Amerika’li banka Wells Fargo, 2022 yılının devamına dair beklentilerini içeren “Uluslararası Ekonomik Görünüm” raporunu yayınladı. Raporun özet ve ana tema kısmında, küresel büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize ettiğinin altını çizen banka, enflasyon konusunda ise geleceğe dönük artış baskılarının daha geniş kapsamlı olarak süreceğine dikkat çekti.

Bloomberg HT’de gösterilen habere nazaran, ABD’de enflasyonun doruk noktasının geride kalması senaryosuna değinilen raporda, bu duruma istinaden 2022’nin sonuna değin Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) şahin duruşunun ve güçlenen dolar olgularının devam edeceği vurgulandı. Raporda Kuzey ABD dışında enflasyonda zirve noktaların hemen hemen görülmemiş olabileceği görüşüne de yer verildi.

Gelişen ülkelerin makroekonomik zorluklarla sınanmasının süreceğini belirten Amerika’li müessese, güçlenen dolar karşısında Tayvan doları dışında tüm gelişen ülke para birimlerinin değer kaybedeceğini öngördü.

Gelişen ülkelere ilaveten İsviçre Frangı, İngiliz Sterlini ve euronun da dolara karşı 2022’nin sonuna kadar yüzde 3-4’ler civarında değer kaybedecek para birimleri arasında olduğu belirtildi. Türk Lirası ise Arjantin Pesosu ile beraber yüzde 10’un üstünde kıymet kaybetmesi beklenen para birimleri içinde yer aldı.

‘Euro Bölgesi’nde resesyon daha erken başlayabilir’

Wells Fargo ayrıca Euro Bölgesi’nde resesyonun beklenenden erken başlayabileceğini, Çin’in mevcut ekonomik dinamiklerle “yumuşak iniş” senaristliğinin gün geçtikçe zorlaştığını, doların zayıflamasının 2023 senesinde mümkün olabileceğini, merkez bankalarının enflasyonu öne alan ve sıkılaşma temelli politikalarının zorunlu olarak devam edeceğini düşünüyor.

Kurum, Fed’den Eylül’de 75 baz puanlık bir ürem artırımı beklerken, küresel ekonominin 2022’de yüzde 2.2 büyüyeceğini ve 2023’te G-10 ve gelişmekte olan ülkelerin resesyona girmesi ile yüzde 1.5’lik gelişme kaydedileceğini öngördü.

HalkTV

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın