World Bank: Türkiye’ye afet kredisi yolda: 2022

Merhaba, 

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, bugün ülkenin ekonomik kalkınmasını destekleme ve insanların hayatlarını koruma hedefi doğrultusunda iklim tehlikelerine ve organik tehlikelere dayanıklı konutlara ve altyapıya erişimi artırmak amacıyla Türkiye’ye sağlanacak 512,2 milyon dolar tutarında bir finansmanı onayladı.

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa, söz mevzusu finansman, İklime ve Afete Dayanıklı Şehirler Projesi için sağlandı.

Açıklamada, toplam proje ücretinin 338,5 milyon dolarlık kısmı, hanehalklarının konutlarını deprem ve iklim tehlikelerine karşı dayanıklılığını artıracak biçimde güçlendirebilmeleri yada tekrar inşa edebilmeleri için yeni ve uygun finansman mekanizmalarının geliştirilmesi amacıyla hükümete sağlanırken, 173,6 milyon dolarlık bölümü daha dayanıklı altyapı inşa etmeleri amacıyla belediyelere finansman sağlanması için İller Bankası’na (İLBANK) kullandırılacak.

‘İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa ve Tekirdağ’a odaklanılacak’

Açıklamada, “Geliştirilen altyapıdan 1 milyondan fazla insan yararlanırken, 32 bin kişi riskli konut binalarının yeniden inşası veya güçlendirilmesi için sağlanan kredilerden yararlanacak. Proje, zelzele ve iklim tehlikelerine karşı kırılganlığı devasa yükseklikte olan İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa ve Tekirdağ illerinin kentsel alanları üzerinde odaklanacak. Bu iller aynı zamanda ülkenin 85 milyonluk nüfusunun yüzde 76’sının yaşamış olduğu ve ülkenin ekonomik faaliyetinin büyük kısmının yoğunlaştığı en büyük kentsel alanlarını içeriyor.” denildi.

Konuya ilişik değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Vekili Carolina Sanchez-Paramo, “Türkiye, insanoğlu ve ülke ekonomisi için ağır bir bedel ödetebilecek olan hem doğal aynı zamanda iklimle alakalı tehlikelere karşı özellikle hassas bir ülkedir. Bu proje ile Dünya Bankası Türkiye’nin kalkınmada kaydettiği ilerlemeyi korumak için katkıda bulunmaktan ve dayanıklı ve iklimden etkilenmeyen bir geleceğe geçişini desteklemekten sevinç duymaktadır.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

patronlardunyasi.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın