‘Yabancı emlakçılar mağduriyet yaratıyor’: 2022

Merhaba, 

İstanbul’da artan yabancı nüfusuyla bağlantılı olarak emlakçı sayısı da arttı. Birçok Suriyeli, İranlı, Afganistanlı emlakçılar yetki belgesiz olarak çalışıyor. Yüksek hizmet bedelleri almalarının yanı sıra sahte yada problemli projelerden meydana getirilen satışlar ile oluşturdukları mağduriyetler hat safhada.

Öte taraftan bu emlakçıların yasal bir statüsü olmadığı için şikâyet edilecek merciler de kifayetsiz.

Yetki belgeleri yok

Son zamanlarda İstanbul’da birçok yabancının emlakçılık yaptığını kaydeden Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, “Suriyeliler, İranlılar, Iraklılar hatta son zamanlarda Afganlar… İstanbul’un yabancı nüfusu arttıkça emlakçıları da artıyor. Ancak bu kişiler bu işleri yetki belgesiz olarak yapıyor. Yetki belgesiz aracılık faaliyetleri sektörümüzün en önemli sorunlarından biri. Portalların yanı sıra toplumsal medya araçları ile verdikleri reklamlar ile alan kişi gören aracılar, kayıt dışı faaliyet göstermeye devam ediyor. 2022 Ocak-Ağustos döneminde en çok yabancı sermayeli şirket kuruluşu sayısına baktığımızda rekor sayıda bir artış var. Bu yıl arasında 28’i Anonim Şirket, 689 Limited olmak suretiyle toplamda 717 şirket kuruldu” dedi.

‘Şikâyet edemiyorsunuz’

Yabancı ve kayıt dışı emlakçıların hem kiracılar ve ev sahipleri aynı zamanda öteki emlakçılar açısından birçok soruna neden bulunduğunu aktaran Akdoğan, “Yetki belgesiz yapılan bu denetimsiz faaliyetler sebebiyle birçok sıkıntı ortaya çıkıyor. Yüksek hizmet bedellerinin katılımı, sahte satışlar, problemi projelerden meydana getirilen satışlar ile oluşturulan mağduriyetler hat safhada. Yasal bir statü olmadığı için de şikâyet edilecek merciler kifayetsiz.  Bakanlığın Taşınmaz Ticareti Bilgi Sisteminde yer alan İhbar menüsü de bu mevzuda gereksinimleri karşılamıyor. İhbar edilebilmesi için şirket unvanı konumu adresi vb. Bilgiler isteniyor. Lakin bu bilgiler aslına bakarsanız yok. Ayrıca sektörü de olumsuz yönde etkiliyorlar” diye konuştu.

Sektörün en mühim problemi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 21 No.Lu Gayrimenkul Hizmetleri Komite Başkan Adayı bulunduğunu hatırlatan Akdoğan, seçildiği takdirde yetki belgesiz emlakçıların önüne geçmeye çalışacaklarını aktardı. Akdoğan, “Ana hedefimiz bu konuda denetimlerin artırılmasını sağlanması. Yeni takip sistemleri geliştirilmesi. Sektörümüzde kayıt dışı çalışanlara yönelik denetimlerin sıklaştırılmasının takipçisi olmayı istek ediyoruz. Çünkü sektörün en büyük problemi yetki belgesiz meydana getirilen aracılık işlemleri ve denetimlerdeki eksiklikler” ifadelerini kullandı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın