Yöneylem Araştırma: “Erdoğan’a hiç oy vermem” diyenler yüzde 60: 2022

Merhaba, 

ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Siyaset Bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü, seçim anketlerini değerlendirirken, AKP’nin oy oranının yüzde 30’un altında olduğunu belirtti.

ORC Araştırma‘nın sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Doç. Derya Kömürcü, Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye konuştu.

Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Kömürcü, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan aday olursa oy verir misiniz’ diye soruyoruz. ‘Kesinlikle oy veririm’ diyenler yüzde 30,7. ‘Erdoğan’a asla oy vermem’ diyenler yüzde 60″ ifadelerini kullandı.

“Erdoğan mı, muhalefet adayı mı” diye sorulduğunda da Erdoğan’ın oy oranının yüzde 33 civarında çıktığını söyleyen Kömürcü, “‘Muhalefetin talibi kim olursa ona destek veririm’ diyenler yüzde 54. Bu tabloya bakınca şunu söylemek olası; Türkiye’nin şu anda en büyük siyasal gücü ‘Erdoğan gitsin’ diyenler. İktidarı değiştirmek isteyenler oldukça kararlı, bu yüzden karşıcılık bir arada durduğu ve bir hata yapmadığı sürece özellikle cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma ihtimali oldukça yüksek” diye konuştu.

“Erdoğan ancak seçime alınması azaltarak kendi oy oranını artırabilir” diyen Kömürcü, “HDP’nin kapatılması niteliğinde HDP seçmeninin sandığı gitmemesi yönünde bir siyasi ortam yaratılabilir” ifadelerini kullandı.

Kömürcü partilerin oy oranları ile ilgili “Bizim anketimizde kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldıktan sonrasında CHP’nin rakamı 29,4, AK Parti 29,6, kısaca ikisinin arasında binde 2’lik şu demek oluyor ki araştırmanın hata payının çok altında binde 2’lik bir ayrım var, İYİ Parti ise 14,9” dedi.

Kömürcü, bugün AKP’nin 24 Haziran 2018 son seçimdeki oy oranının 12 puan altında, MHP’nin de seçimdeki oyunun 5 puan altında bulunduğunu söyledi.

ORC Araştırma Şirketi‘nin Genel Müdürü Pösteki de, altılı masaya olan güvenin aylar arasında artarak yüzde 57’ye ulaştığını söylemiş oldu.

AKP’nin oy oranındaki düşüşü değerlendiren Pösteki “Genel seçmen üzerinden değerlendirdiğimizde iktidar partisinin 2018 genel seçimlerinde almış olduğu 42,6’lık bir oy var, bugün baktığımızda bu oy ancak bizim araştırmalarımızda değil birçok inceleme kuruluşunda yüzde 27-28 bandına gerilemiş durumda, kayıp yaklaşık 15 puan” dedi.

MHP’nin oy oranını da yorumlayan Pösteki, “Yine iktidar ortağı MHP’ye baktığımızda 2018 seçimlerinde yüzde 11,1 oy almışlar, bugün yüzde 7’lik baraj sınırı çevresinde olduklarını görmekteyiz, ciddi bir sorun yaşamaktalar” diye konuştu.

Cumhur İttifakı olarak değerlendirdiğimizde ise 2018’de oy oranı 53.7 olan Cumhur İttifakı’nın şu an 33.9’a gerilediğini görüyoruz” diyen Pösteki ortalama 20 puanlık fark bulunduğunu söylemiş oldu.

Pösteki, Millet İttifakı ile alakalı ise “Millet İttifakı’ndaki 2 parti 2018’de yüzde 33,9 almış, bugün baktığımızda 46.5 seviyesine çıkmış” ifadelerini kullandı.

 

 

t24.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın