YORUM:  Bankalar dış kredilerde sorunla karşılaşıyor: 2022

Merhaba, 

Bugün açıklanan Ekim dış ticaret açığı aylık $8 milyarla geçen senenin rakamını misliyle aşarken, gözleri de bir defa daha cari açık ve finansmanına çevirdi. Cari açık için 2023 tahminleri $35-40 milyar arasında. TCMB’nin nakit FX rezervleri de $40 milyar civarında. Yani, ansızın ortaya çıkabilecek zor koşullarda TCMB’nin  cari açık finansmanında banka ve şirketlere ödeme desteği garanti edilemez. Türkiye, bir yanda umutla Putin’den gelecek organik gaz ödemelerini 2024’e öteleme talebine yanıt beklerken, öte yanda cari aleni finansmanında yeni bir sorunla yüzleşti.  Akbank, Yapı Kredi Bankası ve TEB vadesi gelen sendikasyon kredilerinde yenileme oranını %100’ün hayli altında tuttu. Yani, net dış kredi ödemesi yapılacak.

Bu düşük yenileme payı global kredi pazarının içine düşmüş olduğu fırtınayı mı yansıtıyor, yoksa bankaların  bir yılda 2.5 misline katlanan dolar ve Euro ürem maliyetlerini mi, bilmek güç.  Bankalar  bu konuda detaylı açıklama yapmıyor. Fakat, vadesi gelen Euro-tahvillerin yenilenmesinde bütün Gelişmekte Olan Ülkeler büyük zorluklar yaşarken daha kısa vadeli ve çoğu dış ticaret mukabili sendikasyonların yenilenme oranının düşmesi döviz kuru istikrarı için yeni bir risk arzedebilir.

 

BloombergHT:  TEB’in sendikasyonu çevirme oranı yüzde 77 oranında kaldı

 

Ülke notundaki düşüş ve risk primlerinde geçen seneye nazaran görülen yüksek seviyeler banka sendikasyonları üstündeki etkisini hissettiriyor.

 

Akbank’ın arkasından TEB’in sendikasyonunda da maliyetlerin yükseldiği ve çevirme rasyosunun düştüğü görüldü.

 

TEB’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na meydana getirilen açıklamada 367 gün vadeli 200 milyon euro ve 63,5 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi sağlandığı duyuruldu.

 

Kredinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti euro dilim için Euribor+ yüzde 4,00 ve dolar dilimi için Sofr+yüzde 4,25 olarak gerçekleşti.

 

Geçen sene banka Ekim’de 230,5 milyon euro ve 113 milyon dolar olmak suretiyle iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi sağlamıştı. Geçen yıl sağlanan bu sendikasyonda toplam maliyet euro dilim için euribor+ yüzde 1,75 ve dolar dilim için libor+yüzde 2,15 olarak gerçekleşmişti.

 

 

BloombergHT:  Yapı Kredi’nin sendikasyonunda da çevirme rasyosu düştü

 

Yapı Kredi’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) meydana getirilen açıklamaya gore, 367 gün vadeli 210 milyon dolar ve 249 milyon euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan yaklaşık toplam 458 milyon dolar sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi anlaşması yapılmış oldu.

 

14 ülkeden 23 finansal kurumun katılımıyla ve dış ticaretin finansmanı amacıyla kullanılacak olan sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisinin toplam maliyeti dolar dilimi için SOFR artı yüzde 4,25 ve euro dilimi için Euribor artı yüzde 4,00 olarak gerçekleşti.

 

Banka geçen yılın Ekim ayında 822 milyon dolarlık sendikasyon temin etmiş, bunun maliyeti ise sırası ile dolar dilimi için SOFR artı yüzde 2,75 ve euro dilimi için ise Euribor artı yüzde 2,10 olmuştu.

 

FÖŞ ve Erda Gerçek:  Küresel finansal istikrar tehdit altında. Alman mucizesi bitti mi?

 

ANALİZ:  TCMB – bankalar savaşı kızışıyor

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın