Yurt arasında otel doluluk oranları yükseldi: 2022

Merhaba, 

Mayıs ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı senelik bazda 4 katına çıkarak 3,9 milyon kişi oldu. Ziyaretçi sayısı Ocak-Mayıs döneminde de %208,4 artışla 11,4 milyon kişi seviyesinde gerçekleşti. Yılın ilk 5 ayında en çok yabancı ziyaretçi 1,3 milyon kişi ile Almanya’dan gelirken, bu ülkeyi 946 bin kişi ile Bulgaristan izledi.

Türkiye’de otel doluluk payı Mayıs ayında %70,3 olurken, ilk 5 ayda %59,8 düzeyinde gerçekleşti. Turizm gelirleri de Ocak-Mayıs döneminde müspet bir tablo çizdi. Mayıs’ta 2,1 milyar USD turizm gelirine ulaşılırken, ilk 5 ayda turizm gelirleri 2019 yılının aynı dönemindeki seviyesinin %20,8 üstüne çıkarak 7,6 milyar USD düzeyinde gerçekleşti.

Yaz aylarında Rusya ve İngiltere’nin yanı sıra diğer Avrupa ile Orta Doğu ülkelerinden meydana getirilen rezervasyonlarda iyileşmenin sürdüğü izleniyor. Özellikle Akdeniz Bölgesi açısından yüksek ehemmiyet taşıyan Rusya’dan inen uçak sayısında mühim artışlar olduğunu ifade eden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) yetkilileri, yaz sezonunda Rusya’dan 3 milyon turist gelmesinin beklendiğini ve 2022’de toplam yabancı ziyaretçi sayısının 33-35 milyon kişi düzeyine ulaşacağını öngördüklerini belirtiyor. Türkiye’nin küresel rekabette fiyat avantajıyla öne çıktığını belirten sektör temsilcileri, yurt içi turizmdeki hareketliliğin de sektörü müspet etkilediğini değerlendiriyor.

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Haziran ayında yayımladığı tutanağa bakılırsa, senenin ilk çeyreğinde uluslararası turist sayısı senelik bazda %182,1 arttı. Küresel gezim
faaliyetlerindeki toparlanmanın senenin geri kalanında da devam edeceğini öngören UNTWO, gezim sektörü temsilcilerinin 2022 yılına ilişkin beklentilerinde de iyileşme gözlendiğini belirtti. Raporda, salgının seyri ile RusyaUkrayna savaşının gidişatına bağlı olarak 2022’de küresel gezgin sayısının 2019 yılı rakamının %55’i ila %70’i civarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

 

iktisat.Isbank.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın