ZEW Anketi: Euro Bölgesi enflasyonu ECB hedefini belirgin şekilde aşacak: 2022

Merhaba, 

Finansal piyasa uzmanlarının katılmış olduğu bir ankete gore, Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hedefini daha önce beklenenden önemli ölçüde daha çok aşması olası.

Almanya’nın Mannheim kentindeki ZEW Enstitüsü tarafınca yapılan bir anket, fiyat görünümü konusunda ECB’nin kendi kurum içi projeksiyonlarından fazlaca daha az iyimserliğe işaret etti ve enflasyon oranının 2024 yılına kadar %2 hedefinin hala üzerinde kaldığını gösteriyor. Bu arada katılımcılar, son aylarda tahminlerini devamlı olarak yukarı revize ettiler.

Cuma günü gösterilen rapora nazaran, fiyat artışının 2023 ve 2024’te %4,5 ve %3’e düşmeden ilkin bu yıl yaklaşık %7,5 olduğu görülüyor. ZEW, uzmanların çoğunun enerji ve emtia fiyatlarını yukarı yönlü revizyonlarının sebepleri olarak gösterdiğini, ancak yüzde 43’ünün ECB’nin fazlaca gevşek para politikasını enflasyon baskılarını artırdığını düşündüğünü söylemiş oldu.

Bu ayın başlarında gösterilen tüketici beklentilerine ait ayrı bir anket, hanehalklarının görüşleri ile ECB’nin görüşleri içinde benzer bir tutarsızlık olduğunu göstermişti. Bu rapor, üç yıl hemen sonra enflasyon beklentisini %2,8 olarak belirledi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın