Zeynep Aktaş:  Borsa’da dev coşku, ama  dikkati elden bırakmayın – 2022

Merhaba,

Halka arzların motivasyonuyla borsaya katılım sürüyor. Hafta içi hisse senetlerine satış gelmesine rağmen halka arz hisselerinin yüzde 10’luk getiriler sağlaması yatırımcıların bu alanda daha fazla katılım göstermesine yol açıyor.

 

Milliyet gazetesi yazarı Zeynep Aktaş’ın bugünkü köşe yazısına göre BIST 100 Endeksi haftayı yüzde 4,36 oranındaki değer kaybı ile 7.961’den tamamladı. Son gerçekleşen ve 3,8 milyon katılımcının talepte bulunduğu ebebek bir haftada yüzde 34.7 prim yaptı. Halka arza talebin yüksekliği kurumların terminallerinde de zaman zaman kilitlenmelere ve girişlerin yapılamamasına sebep oldu. Daha yılın başında halka arzlara katılım ortalama 600-700 bin kişi seviyelerindeyken geldiğimiz aşamada bu sayı 4 milyon sınırına yaklaştı.

Zeynep Aktaş’ın “Borsa coşkusu” başlıklı köşe yazısında öne çıkan ifadeler şöyle:

 

 

Üç yeni halka arzla birlikte borsaya ilgi yeni zirvesine çıktı. Borsadaki şirketlerin piyasa değeri 375 milyar dolar düzeyini aştı.

 

Halka arzların motivasyonuyla borsaya katılım sürüyor. Hafta içi hisse senetlerine satış gelmesine rağmen halka arz hisselerinin yüzde 10’luk getiriler sağlaması yatırımcıların bu alanda daha fazla katılım göstermesine yol açıyor. BIST 100 Endeksi haftayı yüzde 4,36 oranındaki değer kaybı ile 7.961’den tamamladı. Son gerçekleşen ve 3,8 milyon katılımcının talepte bulunduğu ebebek bir haftada yüzde 34.7 prim yaptı. Halka arza talebin yüksekliği kurumların terminallerinde de zaman zaman kilitlenmelere ve girişlerin yapılamamasına sebep oldu. Daha yılın başında halka arzlara katılım ortalama 600-700 bin kişi seviyelerindeyken geldiğimiz aşamada bu sayı 4 milyon sınırına yaklaştı.

 

 

Halka arza rekor katılım

 

Reeder Teknoloji; büyüklüğü 2 milyar TL olan bir halka arz olurken, eşit dağılım olması nedeniyle talebin büyüklüğüne göre dağıtılacak hisse miktarı değişecek olmakla birlikte beklenti ortalama 73 adet hisse gelmesi yönünde. Hatsan Gemi’de halka arz büyüklüğü 1 milyar TL oldu. Yatırımcılara ortalama 13 adet hisse düşmesi bekleniyor. Haftanın üçüncü halka arzı Adra GYO idi. Büyüklüğü 1.6 milyar TL oldu.

 

Aman dikkatli olun!

 

Halka arzlar yatırımcılara kazandırıyor ancak gözden kaçırılmaması gereken ayrıntılar var. Yeni açılan hisseler iskontolu açılmaları ve genel bir eğilim olduğu için daha yüksek talep görmekte. Ancak piyasadaki en ufak bir satış dalgasında çok sert satışlar da gelebilmekte. Burada güçlü ve büyüme vadeden firmalar olduğu gibi mali yapısını düzeltmeyi öncelikli olarak gören firmaların da olduğu göz ardı edilmemeli. Bu nedenle her ne kadar ilk başlarda tümü prim yapsa da ilerleyen süreçte büyüme potansiyeli güçlü şirketlerin farklarını göstermesi kaçınılmaz olacaktır.

Yatırımcıların uzun vadeli düşünerek gelir ve kâr büyümesini istikrarlı şekilde sürdüren firmaları portföylerinde tutmasında yarar var. Yatırımcıların birikimlerini büyüyen şirketlere yönlendirmeleri kazançların sürdürülebilirliği açısından önem taşıyor. Sermaye piyasaları uzun dönemde yatırımcılara güçlü kazançlar sağlayan bir yatırım alanı. Ancak bu alanın sadece kısa vadeli döngü olarak görülmesi ciddi kayıpları da beraberinde getirebilir.

 

 

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın