Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile konsorsiyum kuruyor…: 2022

Merhaba, 

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın direkt bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor.

Zorlu Enerji’nin yeni finansal kaynak yaratma ve uzun vadeli borçlanma stratejisi kapsamında Şirket; WH ve KIA ile muhtelif anlaşmalar yaparak yabancı sermayesini güçlendirmeyi ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlıyor.

Anlaşmalar kapsamında; Zorlu Enerji’nin şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gelecekteki elektrikli vasıta şarj istasyonu ve enerji verimliliği yatırımları yurtdışında kurulacak yeni firma altında yönetilecek. ZES ve electrip markaları ile geçindiren büyüme ve globalleşme periyodunu desteklemek için WH, yeni şirketin oy çokluğu payına (yüzde 50+1) sahip olacaktır. Zorlu Enerji’nin CEO’su Sinan Ak ve CFO’su Elif Yener yeni kurulacak şirkette de aynı görevleri üstlenecek. Şirket kurulumunu takiben, firmanın Avrupa’da büyümesini desteklemek amacı ile Yönetim Kuruluna Nicola De Sanctis Yönetim Kurulu Başkanı, Gab Barbaro ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılacak.

Ayrıca Zorlu Holding’in elinde bulunan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (Zorlu Enerji) hisselerinin satışı sonucunda WH, %12,34’lük pay ile azınlık hissedarı olacak.

Zorlu Enerji’nin bilanço ve finansal pozisyonunu güçlendermek amacı ile gerçekleştirilen anlaşmalarla, Şirketin döviz cinsinden borç riskinin azaltılması ve geri ödeme vadesinin uzatılması hedefleniyor. Bu kapsamda, kredi sözleşmesinden kalan bakiye de 2028 yılına kadar vadelendirilmiş olacak.

Şirketin finansal altyapısını güçlendirme amacıyla imzalanan anlaşmalarla alakalı Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak şu açıklamada bulundu: ‘’Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2018 senesinde başladık. Bugün geldiğimiz noktada kendi yazılımcıları ile geliştirdiği oldukça dilli platforma haiz olan ve bunu ticari olarak pazarlayabilen, satın alan hizmetleri ve satış sonrası yardımcı hizmeti sunabilen, Türkiye’de lider konumda bir şirketiz. Burada edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışına yayma amacı ile bir yolculuğa çıktık. Doğu ve Batı Avrupa’da şirketlerimizi kurduk. Avrupa genelinde ve ABD’da yatırım meydana getirmeye devam edeceğiz. Bu amaçla ekiplerimizi oluşturmaya başladık. Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘’electrip’’, Türkiye’de ise ‘’ZES’’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz. Sadece şarj istasyonu işinde değil, bununla beraber enerji verimliliği kulvarında da büyüyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu yolculuğa, yatırım desteği sağlayacak global ortağımız WH ile çıkmaktan son aşama memnunuz. Atılan bu adımla, Türkiye’de olduğu benzer biçimde küresel arenada da lafı geçen bir firma olmayı hedefliyoruz.’’

 

Konuya İlişkin KAP Açıklamasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın